Aktif24 Blog

BULUT TEKNOLOJİSİ ( BULUT BİLİŞİM )

TARİH : 01/10/2018

cloudy_sky-1280x800

 

Bulut teknolojisi, dijital bir ağ aracılığıyla çoklu sunucu bağlantısı gerçekleştirmektir.

 

Hard Disklerimizde depoladığımız verilerin internet ortamında sanal sunucularda saklanması işlemi diyebiliriz. Bulut Bilişimi bize daha fazla depolama alanı, hızlı veri transferi, maliyet tasarrufu yapabilme gibi bir takım olanaklar sağlamaktadır. Büyük şirketler içinde iş gücü tasarrufunu da ekleyebiliriz. Örneğin günümüzde kullandığımız sosyal ağlarda ki birçok veri (yüklediğiniz video, müzik, fotoğraf vs. ) o sitelerin kendi bulutlarında depolanmaktadır. Bu bağlamda günlük hayatta dolaylı olarak Bulut Bilişimi kullanmış oluyoruz.

 

Bulut sistemi kullanıcısı internete bağlanabilen bilgisayara ya da akıllı bir cihaza ihtiyaç duyar. Kulllanıcı bulut sistemini giriş yaparak sistemde işlem gerçekleştirir. Bulut sistemi,web protokollerini kullanarak, kullanıcı-sunucu temelli çalışır. Bulut teknolojisi, sunucu tabanlı bir uygulama sağlar tüm kullanıcılar bu uygulamalara erişir ve çıktı sunucu tarafında gözükür.

 

Örneğin, kullanıcı kelime işlemcisi çalıştırmak isterse, bulut sistemi uygun bir uygulama belirler, kullanıcı sistemi için ayrılmış bellek alanında, uygulamayı kullanıcı sistemindeki web tarayıcısında görünür yapar.Bütün yapılan işlemler ve değişimler sunucu tarafından kayıt edilir ve toplam sonuç oluşturur. Toplam sonuç, yaratılan ve değişikliğe uğrayan dosyaları barındırır.

 

Bulut Bilişiminin çeşitli modelleri, tipleri ve yapıları bulunmaktadır. Bulut Bilişiminin 4 ayrı tipi vardır, bunları başlıklar altında açıklamaya çalışalım.

Public Cloud (Genel Bulut):

Public Cloud’da kendi strüktürümüzü (genel yapı, sistem) tamamen buluttan faydalanarak kuruyoruz. Yani bu demektir ki, strüktürümüzü üçüncü şirket üzerinde kiralayacağımız kaynaklar üzerinde kuruyoruz. Buna örnek olarak kullandığımız elektronik postaları gösterebiliriz. Bu elektronik postalara hiçbir para ödemeden bunların çeşitli özelliklerini kullanıyoruz. Bu tipi küçük ve orta ölçekli şirketlerde kullanabiliriz. Public Cloud`da basit tabiriyle esasen ne kadar kullanıyorsanız, o kadar da ödeme yapıyorsunuz.

Private Cloud (Özel Bulut):

Private Cloud daha büyük şirketler ve bilgileri daha önemli olan şirketlerin tercih ettiği bir bulut teknolojisi tipidir. Buna örnek olarak Microsoft şirketinin sunduğu Hyper – V ve System Center ürünlerini gösterebiliriz. Private Cloud kişisel kurduğumuz yapı olduğu için tüm bilgiler bizim elimizin altındadır.

Hybrid Cloud (Melez Bulut):

Hybrid Cloud Public ve Private Cloud’un birleşiminden ortaya çıkan yapılardır. Güvenlik ve gizliliğin daha önemli olduğu ve tedbirin yüksek tutulması gereken yerlerde Private Cloud teknolojisi kullanılır, ancak yukarıdaki güvenlik tedbirlerinin daha düşük düzeyde tutulabileceği alanlarda Public Cloud kullanmak daha mantıklıdır. Bunların birleşmesi de şirketlerin hacmine göre değişiyor.

Community Cloud (Topluluk Bulut):

Bu tipten de kısaca bahsedecek olursak, ilk olarak belirtmemiz gereken, çok fazla kullanılan bir bulut teknolojisi tipi olmadığıdır. Community Cloud teknolojisini şu şekilde açıklayabiliriz:

Bulut üzerinde aldığımız herhangi bir hizmeti eğer birkaç şirket ile ortak kullanıyorsak, buna Community Cloud denir.

 

Bulut Sistemindeki Katmanlar

Sağlayıcı: Bulut servisini yöneten ve işleten şirket.

İstemci: Uygulama transferi için bilgisayar donanımlarını,yazılımlarını içerir.

Uygulama:  Bulut uygulama servisleri internet üzerinden çalışır, kullanıcının bilgisayarının üzerine indirme ve kurma işlemi kalkar ve kolayca destek sağlar. SaaS ve bulut teknolojisi değişilebilir olarak kullanılmaktadır. Fakat iki farklı özelliğe sahiptir.

 

1) Ağ tabanlı erişim, yönetim ve ticaret yazılımı.

2) Her bir müşterinin sitesinin yönetimi merkezi konumlardan gerçekleşmektedir.

SaaS: Software As A Service

Bulut Teknolojilerinde Geliştirme Modeli

Genel Bulut: Genel bulut ve harici bulut,genel akış sisteminde tanımlamayı sağlar, kaynaklar dinamik olarak gösterilir.

Ortak Bulut: Bulut tekonolojisinden yararlanmak için birçok şirket benzer işlemlerinin aynı bulut üzerinden gerçekleştirir. Maliyet daha az olacaktır.

Hibrit Bulut ve Hibrit IT Aktarımı

IT departmanlarının en temel sorumluluğu, işletmelere servis sağlamaktır. Bulut teknolojisinin yayılması ile, IT departmanları servisleri, geleneksel, in-house  vb. metotları ile transfer eder.

Hibrit depolama bulutu, genel ve gizli depolama bulutlarının toplamıdır. Hibrit depolama bulutu genellikle, arşivleme ve yedekleme için kullanılır ve yerel datanın değiştirilmesine izin verir.

Birleştirilmiş Bulut

İki bulutun biraraya gelmesiyle oluşur. Birleştirilmiş bulut çevresi, çok sayıda harici ve dahili sağlayıcı içerir.

Gizli Bulut

Bazı sistemler kendi bilgilerini gizlemek için kullanır. Şirketlerin kendi sunucusu gibi davranmasını sağlar. Genelde şirketler kendi gizli bulutlarını ayrı kurarlar.

 

İnan Çıplak


"Dünyanın en güç işi birşeyin nasıl yapılacağını bilirken, başka birinin nasıl yapamadığını ses çıkarmadan seyretmektir. "
Mevlana

Yayınlarımızı takip etmek için e-posta adresinizi giriniz.

0(212) 942 8 200